Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.

Türkiye'nin En Büyük Chery Topluluğu!

"CheryForum.NET" tüm "Chery" konularını ele alır ve "Chery" hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanır. Katılım ve kullanım tamamen ücretsiz olup, tamamıyla gönüllü üyelerin bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur!

Araba kapı camı nasıl takılır?

• Konbuyu başlatan Mehmet
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 81

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
20
Gerekli Araç Ve Gereçler Nelerdir?

Camlı kapıların bakımı oldukça önemlidir. Camın çatlaması ya da kırılması durumunda, mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak, bu işlem için belirli araç ve gereçlere ihtiyacınız olacaktır.

1. Cam Kesme Aleti

Camın doğru şekilde kesilebilmesi için profesyonel bir cam kesme aletine ihtiyacınız olacaktır. Bu alet, camın tam olarak istediğiniz boyutta kesilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, camı kesmek için kullanılan normal bir bıçaktan daha güvenlidir.

2. Takozlar

Camı sabitlemek için takozlara ihtiyacınız olacaktır. Bu takozlar, camın hareket etmesini önleyecek ve sabit şekilde kalmasını sağlayacaktır. Excellen markası bu malzemede ürünlerin kalitesini yansıtmaktadır.

3. Tornavidalar ve Anahtarlar

Kapı panelini söküp, camı değiştirdikten sonra, paneli yeniden takmak için tornavida ve anahtarlara ihtiyacınız olacaktır. Gerekli tüm aletleriniz olduğundan emin olun ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bir profesyonelden yardım alın.
Araç ve GereçÖzellikleri
Cam Kesme Aleti Camların kesilmesi için özel tasarlanmış, güvenilir ve keskin aletlerdir.
Takozlar Camların sabitlemek için kullanılan parçalardır. Camın sağlam bir şekilde durmasını sağlarlar.
Tornavidalar ve Anahtarlar Kapı panelini sökmek ve yeniden takmak için gerekli araçlardır.
Kapı Panelinden Camın çıkarılması Nasıl Yapılır?

Kapı panelinden cam çıkarmak oldukça zahmetli bir işlem olabilir. Ancak, bu işlem bazı durumlarda kaçınılmazdır. Mesela, camınız kırılmış olabilir ya da aracınızdaki camın tamiri için camın çıkarılması gerekiyor olabilir. Peki, kapı panelinden camın çıkarılması nasıl yapılır?

Öncelikle, aracınızın kapısını sökmek için gerekli olan tüm araçları hazırlamanız gerekir. Bu araçlar genellikle bir tornavida, bir pens, bir matkap ve bir çekiç gibi standart araçlar olacaktır.
Araçlar: Tornavida Pens Matkap çekiç

Sonrasında, kapının içindeki çıtaları çıkarmak için çekiç kullanarak nazikçe vurun. çıtalardaki vidaları veya klipsleri çıkarmak için tornavidayı kullanın. Sonrasında, kapı kolunu ve asıl kolun vidalarını çıkarın. Kapının içindeki tüm vidaları veya klipsleri çırılçıplak bir şekilde çıktıktan sonra, kapı panelinden çıkarmanız gereken tek şey kablolar olacaktır. Kabloları sökmek için pens kullanın.
  • çıtalardaki vidaları veya klipsleri çıkarın
  • Kapı kolunu ve asıl kolun vidalarını çıkarın
  • Kabloları sökmek için pens kullanın.

Camın çıkarılması için, kapı panelinin çıkarılması sırasında birkaç vidayı çıkarmanız gerekecektir. Bu vidalar genellikle camı tutan vidalardır. Bu vidalar çıkarıldıktan sonra, cam kaldırılabilir. Ancak, camın korunması önemlidir. Camı korumak için, yeni camı yerine koyana kadar koruyucu bir kağıt veya plastik kullanabilirsiniz.

Genel olarak, kapı panelinden camın çıkarılması biraz zahmetli bir işlemdir. Ancak, yukarıdaki adımları takip ederek, başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca, yedek parçaları değiştirmek gerektiğinde de ileriye doğru hareket edebilirsiniz.
Yeni Camın Doğru Şekilde Yerleştirilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kapı camı değiştirme işlemi genellikle çatışmaların veya hava koşullarının neden olduğu hasarlar nedeniyle yapılır. Ancak, cam değiştirme işlemi basit gibi görünsede, bazı önemli detayların atlanması yeni camın doğru şekilde yerleştirilmesini engelleyebilir. Peki, yeni camın doğru bir şekilde yerleştirilmesi için nelere dikkat edilmelidir?

İlk olarak, yeni camın boyutu ölçülmelidir. Kapı paneli boyutuna uygun bir cam seçilmelidir. Yaklaşık olarak doğru boyutu ölçmek için kaliper kullanabilirsiniz. Ölçümleri doğru yapmadan cam satın almak, yanlış boyuttaki camın yerleştirilmesine neden olacaktır.

İkinci olarak, camın doğru şekilde yerleştirilmesi için camın doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Yeni camın kenarlarındaki conta kalıntıları dikkatlice temizlenmeli ve cam doğru şekilde yerleştirilmelidir. Kontrol etmek için camın iyice yerleştirildiğinden emin olun ve daha sonra camın çerçeve kenarlarının tamamen kaplı olduğundan ve çerçeve ile uyumlu olduğundan emin olun.

Üçüncü olarak, camın doğru bir şekilde yerleştirilmesi için camın sıkıca tutturulmasını sağlamak için conta kullanılmalıdır. Cam sıkıca yerleştirildikten ve ivme ölçer doğru bir şekilde ayarlandıktan sonra, kapı paneli doğru bir şekilde takılabilir. Camın panelde hareket etmeyeceğinden emin olun.
Özetle
– Yeni camın boyutu ölçülmelidir
– Cam doğru şekilde yerleştirilmelidir
– Canta kullanılmalı ve kapı paneli sıkıca takılmalıdır
Camın Yerleştirildikten Sonra Kapı Paneli Nasıl Tekrar Takılır?

Bir kapı camının değiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Ancak işin zahmetli kısmı camın çıkarılması ve yerleştirilmesinden ibarettir. Cam çıkarıldıktan sonra, paneli yerine takmak da bir hayli önemlidir. Bu işlem için gerekli araç ve gereçleri temin ettikten sonra işe koyulabilirsiniz.

İlk olarak, kapı panelinin yeniden takılabilmesi için yerine getirilmesi gereken diğer işlemleri tamamlamak önemlidir. Kapı panelinin üstüne gelecek olan camın gerekli şekilde yerleştirilmesi, camın bu panelin gövdesi üzerine oturması, diğer bölümlerinin yerine getirilmesi ve daha birçok detaylı işlemi yerine getirdikten sonra, kapı paneli için hazır olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Kapı panelinin yeniden takılabilmesi için camın yerine konulduğu yerdeki çukurları ve takılacağı noktaları dikkatlice gözden geçirmelisiniz. çukurların iç kısımlarına uygun bir şekilde yerleştirerek paneli iyice sıkıştırın. Bütün paneli yerine takmadan önce, kapı camının kenarlarını iyice kontrol etmelisiniz. Camın eksiz ve sorunsuz şekilde yerleştirilmesi için kenarlarına biraz baskı yapabilirsiniz.
Adımİşlem
1 Panelin arka kısmındaki yerleri kontrol edin.
2 Paneli yerine koyun.
3 Tüm vidaları yerlerine koyun ve sıkıştırın.
4 Camları kısmen yerine oturtun.
5 Son dokunuşlarınızı yapın ve kapıyı açıp kapayarak test edin.
Camın Doğru Şekilde Ayarlanması İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Camın doğru şekilde ayarlanması, sağlıklı ve güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir. Camın düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ve ayarlanması, kapı paneli içindeki diğer parçaların da korunmasını sağlar. Bu nedenle, camı kendiniz takmadan önce, ayarlamak için izlenmesi gereken adımları bilmelisiniz.

İlk adım, kapı paneli içindeki camın ve diğer parçaların sağlam olduğundan emin olmaktır. Eğer kapı paneli içindeki parçalarda herhangi bir hasar veya eksiklik varsa, önce bunları tamir etmek ya da değiştirmek gerekir. Ayrıca, eski camın tamamen çıkarıldığından da emin olunmalıdır.
  • İkinci adım, yeni camın doğru boyutta olduğundan emin olmaktır. Yeni camın boyutu, aracınızın marka ve modeline göre değişebilir. Bu nedenle, doğru boyutu kontrol etmek için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilir ya da bir tamirciye danışabilirsiniz.
  • Üçüncü adım, yeni camı kapı paneline yerleştirmektir. Camı yerleştirmeden önce, camın doğru şekilde pozisyonlandığından emin olun. Daha sonra, camı kapı paneline yerleştirin ve vida veya çıtalarla sabitleyin. Bu aşamada, camı sıkıca tutan vidaların ya da çıtaların uygun şekilde ayarlandığından emin olun.

Dördüncü adım, camın doğru şekilde ayarlanmasıdır. Camın uygun bir şekilde ayarlanması, araç içinde rüzgar sesi veya su kaçağı gibi sorunların yaşanmamasını sağlar. Bunun için camı yavaşça kapatın ve kapattıktan sonra camın üst kısmında oluşan boşlukları kontrol edin. Eğer boşluklar varsa, camın doğru şekilde ayarlanması için vidaları veya çıtaları gevşetip, camı yeniden ayarlayın.
Aşamaİşlem
1 Camin ve kapı paneli içindeki diğer parçaların kontrolü
2 Yeni camın boyutunun kontrolü
3 Yeni camın kapı paneline yerleştirilmesi
4 Camin doğru şekilde ayarlanması

Camın doğru şekilde ayarlanması, aracınızın güvenliği ve konforu için önemlidir. Bu nedenle, camı kendiniz takmadan önce, ayarlama için izlenmesi gereken adımları uygulamanız gerekir. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bir tamirciye yardım almak da her zaman bir seçenektir.
Kapı Camını Kendiniz Mi Takmalısınız Yoksa Bir Profesyonelden Yardım Almalısınız?

Kapı camı, araçlarda en sık değiştirilen parçalardan biridir. Bir kaza veya darbe sonrasında aracınızın kapı camı kırılmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Burada ortaya çıkan soru, yeni camı kendiniz mi takmalısınız yoksa bir profesyonelden yardım almalısınız?

Bu sorunun cevabı, yeteneklerinize ve tecrübenize bağlıdır. Eğer daha önce bu işi yapmadıysanız veya teknik anlamda bilgi sahibi değilseniz, profesyonel bir araç camı tamircisinden yardım almak daha iyi bir seçenek olabilir. çünkü kapı camını doğru şekilde takmak önemlidir, aksi taktirde olası sorunlara neden olabilir.

Ancak, eğer aracınızda küçük bir hasar varsa ve bunu kendiniz halletmek istiyorsanız, kapı camı takma işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için, kılavuzları takip edin, gerekli araçları hazırlayın ve yavaşça adım adım ilerleyin. Bu işlemi yaparken dikkatli olmanız ve doğru şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.
Kapı Camını Kendiniz Takmak İçin Gerekenler:profesyonel Yardım Almak İçin Gerekeler:
  • Yeni kapı camı
  • Tornavida seti
  • Manyetik kase
  • Eldivenler
  • Cam temizleyici
  • Kalın karton veya battaniye
  • Zaman kazanırsınız
  • Para tasarrufu sağlarsınız
  • Doğru şekilde takılacağına emin olursunuz

Sonuç olarak, kapı camını kendiniz takmanız veya profesyonel bir yardım almanız arasında bir seçim yapmanız gerekebilir. Eğer daha önce böyle bir işlem yapmadıysanız ve teknik bilginiz yoksa, güvendiğiniz bir araca camı tamircisinden yardım almanız daha iyi olacaktır. Ancak küçük bir hasar varsa ve işi kendiniz yapmak istiyorsanız, gerekli araçları temin ederek adım adım ilerleyebilirsiniz.
Kapı Camı Takma İşlemi Ne Kadar Sürer Ve Maliyeti Nedir?

Kapı Camı Takma İşlemi Ne Kadar Sürer Ve Maliyeti Nedir?

Bir kapı camının değiştirilmesi, evde bir DIY projesi olarak düşünülebilir, ancak işin gerçeği oldukça zaman alıcıdır. Cam değiştirme işlemi, kapı panelinden camın çıkarılması, yeni camın yerleştirilmesi, kapı panelinin tekrar takılması ve son olarak, camın ayarlanması işlemlerini gerektirir. Süre, işlemin zorluğuna ve yeterliliğine göre değişebilir.

Camın değiştirilmesi sırasında, kapının kapalı olması gerekir. çoğu durumda, ortalama bir kapı camı takma işlemi birkaç saat sürer. Bu süre, işlemi yapan kişinin deneyim düzeyine, yapılacak işin kapsamına ve araçlara bağlı olarak değişebilir.
İşlemlerOrtalama Süre
Kapı panelinden camın çıkarılması 30 dakika
Yeni camın yerleştirilmesi 1-2 saat
Kapı panelinin yeniden takılması 30-60 dakika
Camın ayarlanması 30-60 dakika

Bu hesaplamanın, kapının durumuna bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. İşlemi kendiniz yapmak yerine, bir profesyonelden yardım almak, daha hızlı ve garantili bir seçenek olabilir.

Kapı camı takma işlemi, birçok faktöre bağlı olarak maliyeti değişebilir. Faktörler arasında yeni camın maliyeti, işlemi yapacak kişinin ücreti ve kapının durumu yer alır. Ortalama olarak, kapı camı takma işleminin maliyeti 200-400 TL arasında değişebilir.

Camın değiştirilmesi sırasında, paranızın karşılığını alacağınız bir profesyonel bulmanızı öneririz. Bu, satın aldığınız camın kalitesine bağlı olarak biraz daha maliyetli olabilir, ancak işin hızlı bir şekilde ve doğru bir şekilde yapılmasını garanti eder.

Tüm sayfalar yüklendi.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyenler