Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.

Türkiye'nin En Büyük Chery Topluluğu!

"CheryForum.NET" tüm "Chery" konularını ele alır ve "Chery" hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanır. Katılım ve kullanım tamamen ücretsiz olup, tamamıyla gönüllü üyelerin bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur!

Aküm bitti yol yardım bosh

• Konbuyu başlatan Mehmet
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 103

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
20
Blogger olarak, bugünkü blog yazımda bosh aküsünün nasıl kontrol edileceğini ve akünün bitmesine neyin sebep olduğunu ele alacağım. Ayrıca, yolda akü bitmesi durumunda neler yapabileceğinizi ve akü bitmesini önlemek için bazı ipuçlarını paylaşacağım. Son olarak, yol yardım servislerinden nasıl yardım alabileceğinizi de öğreneceksiniz. Akü problemleri sizi yolda bırakmasın diye, bu yazıda sizlere bilgilendirici bir rehber sunacağım.
Bosh aküsü nasıl kontrol edilir?

Bir arabanın çalışabilmesi için düzgün bir şekilde çalışan bir aküye ihtiyaç vardır. Ancak zamanla akünün ömrü tükenir veya arıza yapabilir. Akünün kontrol edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi aracın güvenliği ve performansı için önemlidir.

Akünün kontrol edilmesi için öncelikle kaput açılır ve akünün yerini bulmak gerekir. Bosh aküler genellikle motor bölmesinin sağ tarafında bulunur. Akünün kutup başlarına dikkatlice bakılmalıdır. Eğer kutup başlarında pas, kir veya oksitlenme gibi belirtiler varsa, akünün değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca kablo bağlantılarının sıkı ve temiz olduğundan emin olunmalıdır.

Bir diğer kontrol yöntemi ise akünün voltajını ölçmektir. Bunun için bir multimetre kullanılabilir. Multimetre ayarları doğru şekilde yapıldıktan sonra, kırmızı uç pozitif (+) kutup başına, siyah uç ise negatif (-) kutup başına temas ettirilir. Eğer multimetre 12.6 volt veya üzeri bir değer gösteriyorsa, akü sağlıklı olarak kabul edilebilir. Ancak, değer 12.6 voltun altında ise, akü şarj edilmeli veya değiştirilmelidir.

Akünün kontrol edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi araç sahiplerinin düzenli bakım rutinlerinin bir parçası olmalıdır. Bosh aküsü nasıl kontrol edileceğini ve gerektiğinde nasıl değiştirileceğini bilmek, araç sahiplerine güvence sağlamaktadır. Görsel kontroller ve voltaj ölçümleri gibi temel adımların düzenli olarak yapılması, akünün ömrünü uzatabilir ve aracın güvenliğini sağlayabilir.
Akünün bitmesinin nedenleri

Araç kullanıcıları için en sinir bozucu durumlardan biri, düşünmeden aküsünün boşaldığını fark etmek ve otomobilin çalışmamasıyla karşılaşmaktır. Birçok farklı neden akü boşalmasına yol açabilir. İşte akünün bitmesinin başlıca nedenleri:[*]Aşırı soğuk veya sıcak hava koşulları: Özellikle kış aylarında soğuk hava akünün performansını olumsuz etkiler. Soğuk havalarda akü aşırı enerji kaybedebilir ve boşalabilir. Aynı şekilde, çok sıcak havalarda akü aşırı ısınabilir ve kapasitesini kaybedebilir.[*]Akü yaşı: Akülerin ömrü sınırlıdır ve zamanla kapasitelerini kaybederler. Eski bir akü, yeni bir aküye göre daha hızlı boşalabilir.[*]Aküyü sürekli kullanmamak: Araç uzun süre hareketsiz kaldığında veya nadiren kullanıldığında, akü enerjisini kaybedebilir. Bu durum, özellikle tatil veya seyahat dönemlerinde sık sık karşılaşılan bir sorundur.

Akünün bitmesi, sürücüleri zor durumda bırakabilir ve acil durumlarla karşılaşmalarına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak akünün durumunu kontrol etmek ve olası sorunları önlemek önemlidir. Akünün bitmesini önlemek için bazı ipuçlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Akünün Bitmesini Önlemek İçin İpuçları
İpuçlarıAçıklama
Araç düzenli olarak kullanılmalıdır Araç uzun süre kullanılmadığında akü boşalabilir. Bu nedenle, aracı düzenli olarak hareket ettirmek akünün boşalmasını önleyecektir.
Aküyü koruyucu şarj cihazı kullanın Eğer aracı uzun süre kullanmayacaksanız, aküyü koruyucu bir şarj cihazı ile şarj etmek ve korumak akünün enerjisini korumasına yardımcı olur.
Akü polatları temiz tutulmalıdır Akü polatları zamanla korozyona uğrayabilir ve bağlantıyı zayıflatabilir. Polatları temizlemek ve korumak akünün daha sağlam bağlantı yapmasını sağlar.
Yolda akü bitmesi durumunda ne yapmalı?

Akü, aracın çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini sağlayan önemli bir bileşendir. Ancak bazen beklenmedik durumlarla karşılaşabilir ve yolda akü bitmesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. İşte yolda akü bitmesi durumunda yapmanız gerekenler:

1. İlk olarak, güvenli bir yere çekilmelisiniz. Yola yakın bir noktada aracınızı durdurun ve diğer araçların size çarpmasına engel olun. Yan yollara veya park alanlarına park etmek en iyisidir.

2. Araç içindeki elektrikli cihazları kapatın. Farlar, radyo, klima gibi cihazlar akünüzü daha da hızlı boşaltabilir. Bunları kapatmak, aküyü korumanıza yardımcı olur.

3. Eğer elinizde şarj kablosu varsa, diğer bir araçtan akü takviyesi yapabilirsiniz. Bunun için birine yardım istemek veya çevredeki insanlardan yardım talep etmek akünüzü tekrar çalışır hale getirebilir.

Mümkünse, bu adımları takip ederek yolda akü bitmesi durumunda aracınızı tekrar çalıştırabilirsiniz. Ancak bazen akü tamamen boşalmış olabilir ve bu durumda yapabileceğiniz bir şey kalmayabilir. Bu gibi durumlarda ise en iyisi bir yol yardım servisinden destek almaktır.
Akü bitmesini önlemek için ipuçları

Akü, araçların enerji kaynağıdır ve aracın motorunu çalıştırmak için gereklidir. Ancak, araç sahipleri sıklıkla akü bitmesi sorunuyla karşılaşabilirler. Akü bitmesi, seyahat planlarınızı aksatabilir ve zaman kaybına neden olabilir. Bu nedenle, akü bitmesini önlemek için bazı ipuçlarına dikkat etmek önemlidir.

1. Araçınızı düzenli olarak kullanın: Araçlar fazla kullanılmadığında aküler yavaş yavaş enerji kaybeder. Araçlarınızı düzenli olarak kullanmak aküye düzenli bir şarj sağlar ve böylece akü bitmesi riskini azaltır.

2. Elektrikli eşyaları kapatın: Araç içerisinde çalışan tüm elektrikli eşyalar, aküyü hızla tüketir. Park halindeyken radyo, klima, navigasyon veya diğer elektrikli cihazları kullanmamak, akü ömrünü uzatır.

3. Aküyü temiz tutun: Kirli veya oksitlenmiş bir akü daha çabuk enerji kaybeder. Aküyü temiz tutmak ve oksitlenmeyi önlemek için düzenli bakım yapmak önemlidir. Akü terminallerini temizlemek ve üzerinde biriken kirleri temizlemek, akü performansını artırır ve akü bitmesini önler.
  • Araç aküsünün performansını artırmak için düzenli olarak bakımını yaptırmak önemlidir.
  • Akü bitmesi durumunda aracınızı park ederken mümkünse yokuş aşağı park edin.
  • Araç kullanmadığınız dönemlerde aküyü şarj etmek için bir akü şarj cihazı kullanabilirsiniz.
  • Sıcak havalarda aracınızı gölgede park etmek, aküyü aşırı ısınmadan korur.
Akü Bitmesini Önlemek İçin İpuçları
Araçı düzenli olarak kullanmak
Elektrikli eşyaları kapatmak
Aküyü temiz tutmak
Düzenli bakım yaptırmak
Yol yardım servislerinden nasıl yardım alınır?

Yol yardım servislerinden nasıl yardım alınır? Yolculuk yaparken, özellikle uzun mesafelere seyahat ettiğimizde araç arızasıyla karşılaşma ihtimalimiz her zaman vardır. Bu gibi durumlarda yol yardım servisleri hayat kurtarıcı olabilir. Ancak bu hizmetten nasıl faydalanabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Bir yol yardım servisinden yardım almak için ilk adım, uygun bir yol yardım servisi şirketi bulmaktır. Bu servisler genellikle sigorta şirketleri veya özel şirketler tarafından sunulur. İnternet üzerinden, sigorta şirketlerinin web siteleri, forumlar veya sosyal medya üzerinden bu servis sağlayıcılarını araştırabilirsiniz. Ayrıca aile veya arkadaşlarınızdan da tavsiye alabilirsiniz.

Yol yardım servisi sağlayıcılarının sunduğu hizmetler ve kapsamı önemlidir. çünkü bazı servisler sadece lastik değişimi veya akü şarjı gibi temel hizmetler sunarken, diğerleri daha geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Size uygun olanı seçmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bir liste yapmalısınız. Bu listenin başında araç arızası durumunda hangi hizmetleri almak istediğinizi belirlemek yer almalıdır.
Sık Sorulan Sorular

Soru 1: Bosh aküsü nasıl kontrol edilir?

Aküyü kontrol etmek için öncelikle voltmetre veya akü test cihazı kullanabilirsiniz. Akü voltajını ölçerek sağlığını kontrol edebilirsiniz. Akünün voltaj değerinin 12.6 volttan düşük olması durumunda şarj edilmesi gerekmektedir.

Soru 2: Akünün bitmesinin nedenleri nelerdir?

Akünün bitmesinin farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında aracın uzun süre çalıştırılmaması, aşırı soğuk veya sıcak hava koşulları, elektriksel sorunlar veya yaşlı bir akü gibi faktörler bulunur.

Soru 3: Yolda akü bitmesi durumunda ne yapmalıyız?

Eğer yolda akünüz biterse öncelikle güvenli bir yere aracınızı çekmelisiniz. Ardından, aracınızı çalıştırmak için önceden hazırlamış olduğunuz bir yedek akü veya akü şarj cihazını kullanabilirsiniz. Eğer bunlara sahip değilseniz, yakındaki bir yol yardım servisinden destek talep edebilirsiniz.

Soru 4: Akü bitmesini önlemek için hangi ipuçlarını kullanabiliriz?

Akü bitmesini önlemek için düzenli olarak aracınızı kullanmaya özen gösterin. Aracınızı uzun süre çalıştırmayacaksanız, aküyü korumak için bir akü şarj aleti kullanabilirsiniz. Ayrıca, akünüzün kutup başlarını temiz tutmak ve araç elektroniğini gereksiz yere kullanmamak da önemlidir.

Soru 5: Yol yardım servislerinden nasıl yardım alabiliriz?

Eğer yolda aracınızın aküsü biterse, öncelikle bir yol yardım servisini arayarak yardım talep edebilirsiniz. Yol yardım servisine arızanızı ve konumunuzu bildirerek size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Yol yardım servisleri genellikle belirli bir ücret karşılığında sizin için araç başlatma veya akü değiştirme gibi hizmetler sunarlar.

Soru 6: Akü ne zaman değiştirilmelidir?

Akünüzün performansı zamanla azalır ve değiştirilmesi gerekebilir. Genellikle akü, üzerindeki üretim tarihinden itibaren 3-5 yıl gibi bir süre sonra değiştirilmelidir. Akünün yaşlandığını gösteren belirtiler arasında zor çalışma, hızlı şarjın boşalması veya sık sık elektrik kesintileri bulunabilir.

Soru 7: Akünün ömrünü nasıl uzatabiliriz?

Akünüzün ömrünü uzatmak için düzenli olarak aracınızı kullanın. Akünüzü temiz ve kuru tutmaya çalışın. Araç elektroniğini mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin ve park ederken farları, radyoyu ve diğer elektrikli cihazları kapatın. Ayrıca, aracınızı çalıştırmadan önce tüm elektrikli yükleri kapatmak da akünün ömrünü uzatabilir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyenler